خانه / Uncategorized / وزیرجهادکشاورزی:سال آینده محدودیت کشت در کشور اعمال می شود

وزیرجهادکشاورزی:سال آینده محدودیت کشت در کشور اعمال می شودمحمود حجتی پنجشنبه در جریان بازدید از گام نخست طرح نهال کاری در جنوب شرق اهواز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهارکرد:در هر یک از مناطق کشور با توجه به شرایط خاص همان منطقه، راه حل های مختلف وجود دارد که یکی از این راه حل ها ، احداث چاهک در عمق هشت متری سطح زمین است که در شمال خوزستان می توان از این شیوه به صورت موقت با هدف تامین آب مورد نیاز کشاورزی استفاده کرد.
وی گفت: در سال 1387 نیز که خوزستان با کمبود آب و خشکسالی رو به رو بود با حفر چاهک تا حدودی بحران کم آبی را پشت سر گذاشتیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: در استان مازندران نیز ، کشاورزان سال های کم آبی را تجربه کردند که با حفر چاهک ، کم آبی تا حدودی جبران شد.
حجتی در ادامه تاکید کرد: البته در برخی از نقاط کشور که چنین ظرفیتی ندارند و سفره های زیرزمینی در وضعیت مناسبی قرار ندارند باید محدودیت کشت اعمال شود.
وزیرجهاد کشاورزی با اشاره به نزول رحمت الهی در روزهای گذشته در کشور که تا حدودی کم آبی را جبران کرد اظهار کرد: بر اساس پیش بینی هواشناسی در 2 روز آینده نیز بارش های خوبی پیش رو خواهیم داشت و در هفته آینده (اواخر بهمن) گستره بارش ها همه استان های کشور را در بر می گیرد.
حجتی در ادامه گفت: به لطف الهی در اسفند نیز بارندگی ها وضعیت خوبی خواهند داشت و امیدواریم در بهار نیز بارش های مناسبی پیش رو داشته باشیم تا نگرانی های کشاورزان برطرف شود.
وی صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی را با توجه به وضعیت بارندگی ها و مخازن پشت سدهای کشور مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد با صرفه جویی در مصرف آب بتوانیم این دوره سخت را پشت سر بگذاریم.
به گزارش ایرنا حجتی وزیر جهاد کشاورزی که چهارشنبه شب وارد اهواز شد امروز برای دومین بار در ماه جاری از محل آبگیری و پمپاژ کانال اصلی آبرسانی به جنوب شرق اهواز در پنج کیلومتری اهواز در ساحل کارون دیدن کرد و آخرین وضعیت انتقال آب به کانال 47.2کیلومتری را مورد بررسی قرار داد.
وی همچنین از روند آبگیری و مرطوب سازی تالاب منصوره که 2 هفته پیش شروع شده بازدید و بر سرعت بخشیدن به این طرح با استفاده از همه ظرفیت های پیمانکاری تاکید کرد.
بازدید از آغاز مرحله دوم طرح غرس نهال در نزدیکی آزاد راه اهواز – بندر امام در 40کیلومتری جنوب شرق اهواز از دیگر برنامه های سفر حجتی به خوزستان بود.
6065/ 6037
خبرنگار: محمدرضا بنوره ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجیانتهای پیام /*


درباره gohari