خانه / Uncategorized / وزیر نیرو: تامین آب نیازمند سیاستگذاری های میان بخشی است

وزیر نیرو: تامین آب نیازمند سیاستگذاری های میان بخشی استبه گزارش خبرنگار ایرنا رضا اردکانیان، عصر پنجشنبه در ادامه سفر به استان فارس در بازدید از سد هایقر فیروزآباد اظهار داشت: سد سازی در کشور توانسته است در بسیاری از شرایط به روند تامین آب کمک کند.
حمید رضا دهقانی، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس در حاشیه این بازدید به ایرنا بیان داشت: با بهره‌برداری از این سد، علاوه بر توسعه شبکه آبیاری و زهکشی اراضی پایین دست، با توجه به گسترش تاسیسات پتروشیمی و پالایشگاهی گاز و افزایش جمعیت مناطق جنوبی استان فارس، در آینده حدود 60 درصد آب استحصالی از سد هایقر برای تامین آب آشامیدنی و صنعت این مناطق اختصاص می‌یابد.
سد هایقر با طول تاج 233 متر و ارتفاع 77 متر و با حجم مخزن 220 میلیون متر مکعب در 140 کیلومتری شیراز در انتهای دشت فیروزآباد واقع شده و از نوع بتنی غلتکی به صورت قوسی وزنی طراحی شده است.
ایجاد دریاچه ای به وسعت 980 هکتار در بالادست سد پیش بینی شده که علاوه بر تاثیرات آب و هوایی و سرسبزی منطقه، در کرانه های آن امکان ایجاد مناطق گردشگری، تفرجگاه و ورزش های آبی را فراهم می سازد.
همچنین جلوگیری از شور شدن آب رودخانه در گذر از گنبدهای نمکی پایین دست و تاثیر آب شیرین برای اهداف زیست محیطی از دستاوردهای این طرح است.
عملیات اجرایی این سد سال 87 آغاز شد.
شهرستان فیروزآباد در فاصله 93 کیلومتری جنوب غرب شیراز واقع شده است.
6113 /6118انتهای پیام /*


درباره gohari