خانه / Uncategorized / وزیر نیرو: 500 میلیارد تومان برای جبران خسارت کشاورزان اصفهانی پرداخت می شود

وزیر نیرو: 500 میلیارد تومان برای جبران خسارت کشاورزان اصفهانی پرداخت می شودبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» با بیان اینکه اگر صنعت بخواهد کاهش ناشی از کم آبی به وی اعمال نشود، به طور یقین این کاهش به بخش کشاورزی تحمیل خواهد شد، گفت: در این میان به‌طور حتم کشاورزان متضرر می‌شوند و این ضرر باید به نوعی جبران شود.
وی اضافه کرد: لازم است بخش صنعت در جبران خسارت های وارد شده به کشاورزان مشارکت کند.
وزیر نیرو با اشاره به سازوکار جدید کارگروه سازگار با کم آبی برای حل موضوع گفت: این کارگروه چارچوبی فراهم کرده تا صنایع پُرآب بر اصفهان بتوانند در اجرای این طرح و پایدار کردن آن، مشارکت مالی داشته باشند و خسارت کشاورزان متضرر را بپردازند.
اردکانیان ادامه داد: بخشی از این منابع مالی که از طرف صنعت تامین می‌شود برای اجرای طرح‌ها و بخشی نیز برای کمک به کشاورزانی است که نمی‌توانند کشت انجام دهند و از این جهت دچار مشکلات اقتصادی می‌شوند؛ بنابراین منابع مالی می‌تواند به ارتزاق کشاورزان شرق اصفهان کمک کند.
وی اضافه کرد: برآورد کلی، رقمی حدود 500 میلیارد تومان است که در مدت یک‌سال بخش صنعت باید بپردازد.
وزیر نیرو گفت: پس از ابلاغ به استاندار اصفهان و مذاکره با مدیران عامل فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان و همچنین حمایت و پشتیبانی رئیس جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و استاندار اصفهان، اکنون 50 میلیارد تومان برای کمک به کشاورزان شرق اصفهان در حساب باز شده برای این منظور واریز شده است و به تدریج بقیه مبلغ پرداخت خواهد شد.
اردکانیان با یادآوری فعالیت واحدهای صنعتی در اصفهان، گفت: این طرح شامل 15 تا 16 واحد صنعتی پرآب‌بر است که مصارف بیش از 100 هزار متر مکعب دارند می‌شود.
وی افزود: هرکدام از این صنایع پُر آب بر، به نسبت نیاز آبی خود در اجرای این طرح مشارکت می‌کنند و با استمرار این طرح در سال‌های آتی و کم آب،‌ دغدغه شغل و معیشت کشاورزان برطرف خواهد شد.
به گزارش ایرنا، وزیر نیرو پیش از این اعلام کرد که کارگروه سازگاری با کم آبی، نخستین تلاش خود را با حل و فصل مشکلات کشاورزان حوضه زاینده رود آغاز کرد.
اردکانیان گفت: به عنوان نخستین اقدام، در یک هفته ای که از مصوبه هیات دولت در مورد تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم آبی می گذرد، موفق شدیم گامی متمایز در جهت حل و فصل پایدار مشکلات کشاورزان در حوضه زاینده رود به نتیجه برسانیم.
وزیر نیرو بر مشارکت همکاری نزدیک تر دستگاه های مسئول مانند وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، کشور و همچنین سازمان های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه و نمایندگان دولت در استان ها (استانداران) برای دستیابی این کارگروه به اهداف مشخص شده تاکید کرد.
اردکانیان اضافه کرد: همانطور که از اسم این کارگروه بر می آید، به جای مفاهیم خشکسالی و بحران – که موقتی بودن شرایطی خاص در آن مستتر است – از مفهوم سازگاری با کم آبی استفاده شده است، تا بر دائمی بودن آن تاکید شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9189** 2023انتهای پیام /*


درباره gohari