خانه / Uncategorized / پرورش شتر گزینه مناسبی برای فعالیت دامداری عشایر است

پرورش شتر گزینه مناسبی برای فعالیت دامداری عشایر استبه گزارش ایرنا غلامرضا قوسی روز شنبه در آیین افتتاحیه دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر در بشرویه افزود: با توجه به خسارت های ناشی از خشکسالی های 20 سال گذشته که بر بدنه زندگی عشایر وارد شده، تنوع بخشیدن به فعالیت های این قشر موجب پویایی و ادامه داشتن حیات کوچ نشینی می شود.
وی جمعیت عشایر استان خراسان جنوبی را 81 هزار نفر اعلام کرد و گفت: در مجموع 13 درصد از جمعیت استان را عشایر تشکیل می دهند و حدود 80 درصد آنان در نواحی مرزی ساکن هستند.
وی اضافه کرد: بیش از 70 درصد عشایر استان خراسان جنوبی دارای معیشت دامداری هستند و بیشتر در زمینه پرورش دام های سبک فعالیت دارند که یکی از مهم ترین برنامه های امور عشایری سوق دادن آنان از پرورش دام های سبک به سمت دام های سنگین نظیر شتر است.
مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی عشایر را جامعه ای درون گرا و متکی به داشته های خود دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه استان ما خشکسالی های شدیدی را پشت سر گذاشته مراتع در معرض نابودی هستند و این تهدیدی جدی برای عشایر است.
وی گفت: با نابودی مراتع، منابع اصلی تامین علوفه و تغذیه دام ها از بین می رود و زندگی وابسته به دام عشایر نیز به خطر می افتد که با توجه به اینکه دام را نمی توان از زندگی عشایر حذف کرد باید با راهکارهای دیگر و جانشینی دام های سنگین نظیر شتر به جای دام های سبک و بهره گیری از محصولات فراسودمند آن به زندگی عشایر رونق بخشید.
قوسی بیان کرد: شتر از جمله دام هایی است که در شرایط گرم و طاقت فرسای کویر استقامت داشته و بدنش در برابر کم آبی و کم غذایی مقاوم تر است.
وی با اشاره به برنامه هایی که در راستای تنوع بخشی به فعالیت های عشایر ارائه شده است گفت: افزایش تولید شیر و گوشت قرمز، فعالیت در حوزه گردشگری و صنایع دستی و همچنین جمع آوری و بسته بندی گیاهان دارویی از جمله راهکارهایی است که در حوزه عشایر به آن توجه می شود.
مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی از فعالیت 11 تعاونی عشایری در استان خبر داد و گفت: اولویت هر تغییری آموزش است و امور عشایری تلاش می کند با ارائه آموزش های علمی و فنی به عشایر در راستای توانمندسازی آنان گام های سازنده ای بردارد.
دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر ویژه کارشناسان، دامپزشکان و شترداران کشور با تلاش انجمن علمی شتر ایران و جهاد کشاورزی بشرویه امروز آغاز شد و تا هفتم اسفند در شهرستان بشرویه ادامه دارد.
7550*3028انتهای پیام /*


درباره gohari