خانه / Uncategorized / کارشناس بین الملل:ایران و ترکیه جلو فاجعه انسانی را درمیانمار بگیرند

کارشناس بین الملل:ایران و ترکیه جلو فاجعه انسانی را درمیانمار بگیرند«علی خرم» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با بیان اینکه موضوع مسلمانان میانمار به پس از جنگ جهانی دوم بر می گردد، افزود: متاسفانه باوجود اینکه مردم مسلمان روهینگیا متعلق به سرزمین میانمار هستند، اما بودایی های آن کشور و دولت میانمار هیچ گاه حق آب و خاک برای این مردم قائل نشدند.
خرم اظهار داشت: در این 50 تا 60 سال همیشه آن ها را به عنوان کسانی که به طور موقت آن جا هستند و یا این که به این سرزمین تعلق ندارند، تلقی کردند.
وی خاطر نشان کرد: در دهه گذشته سعی کردند با آزار و اذیت با آتش زدن خانه های آن ها، مسلمانان را وادار کنند از آن سرزمین بروند تا این که میانمار صرفا بودایی باقی بماند.
کارشناس روابط بین الملل تاکید کرد: این اقدام واکنش خیلی از سازمان های بین المللی و کشورها را بدنبال داشت. بنده خودم 16 سال پیش در سمت رییس هیات مدیره کمیساریای عالی پناهندگان دیداری با این مسلمانان داشتم و در صحبت با آنها از وضعیت شان آگاه شدم و دیدم که این مسلمانان بیچاره نه هویت حقوقی دارند و نه از امکانات اولیه دولت میانمار برخوردارند و در کمپ های موقتی وادار شدند، بمانند. آنهایی هم که خانه و کاشانه داشتند با آتش زدن خانه هایشان وادار به خروج کردند.
خرم تصریح کرد: کمیساریای عالی پناهندگان گزارش مفصلی در این رابطه تهیه و آن را به جامعه بین المللی اعلام کرد. این داستان برای 16 سال پیش است و در این مدت نخست وزیر حاضر میانمار(آنگسان سوچی) که برنده جایزه صلح نوبل هم هست، سر کار آمد، همه امیدواری داشتند با آمدن این خانم اوضاع خوب بشود و از تضییع حقوق مسلمانان میانمار جلوگیری بشود که متاسفانه در عمل این طور نشد.
خرم ادامه داد: به همین خاطر اکنون یک گردش نظرات در بین سایت های و سازمان های بین المللی می چرخد که جایزه صلح نوبل را از این خانم بگیرند. به خاطر این که به طور رسمی از نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در مورد مسلمانان میانمار دفاع نمی کند و این واکنش زیادی در جامعه بین المللی داشته است.
وی گفت: مردم مسلمان این منطقه هم حق حیات و حاکمیت ارضی در میانمار دارند که اکنون دولت تندرو میانمار این حق را نادیده می گیرد و هم این که حتی اگر متعلق به آن کشور هم نباشند که هستند و زمین، آب و خاک اجدادی نداشتند باز هم حقوق آنها باید محترم شمرده می شد.
کارشناس روابط بین الملل افزود: از نگاه حقوق بشر دوستانه باید به آنها کلیه امکانات داده می شد که هیچ کدام از اینها یعنی نه حقوق بشر و نه حقوق بشردوستانه آن ها رعایت نشد.
خرم اظهار داشت: این حوادث باعث شد هفته پیش در مجمع مجالس آسیایی که 56 پارلمان آسیایی گرد هم می آیند در بیانیه و قطعنامه ای میانمار را محکوم کردند.
وی خاطر نشان کرد: کشورهای زیادی از جمله ایران و ترکیه و خیلی از کشورهای دیگر باید کمک های بشردوستانه خود را به مسلمانان میانمار که 270 هزار نفر از آن ها از وحشت فرار کردند، سراریز کنند.
این کارشناس روابط بین الملل تاکید کرد: جامعه بین الملل تقریبا هم صدا علیه اقدام های میانمار هست و در مجامع بین المللی اقدام میانمار را محکوم کردند و می شود و این خانم شانس زیادی برای حفظ جایزه صلح نوبل خود ندارد و در عمل خلاف فلسفه نوبل عمل کرد.
خرم اقدام جمهوری اسلامی ایران در قبال کشتار مسلمانان روهینگیا را ستود و تصریح کرد: با این حال این اقدامات کفایت نمی کند باید از نظر انسان دوستانه هلال احمر وارد عمل بشود و از طرف دیگر دستگاه دیپلماسی موضوع را به دایره توجه بقیه کشورها یا جلسات بین المللی که وجود دارد، بیاورد.
وی ادامه داد: مجمع مجالس آسیایی که ظرف هفته آینده در کامبوج جلسه خواهد داشت باید این موضوع در آن جا مطرح بشود و از این بابت تصورم این است که جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسلامی و سیاست خارجی فعالیت بیشتری کنند.
خرم تاکید کرد، ایران و ترکیه باید هم گام شوند و تلاش ها باید طوری باشد که جلو فاجعه انسانی گرفته بشود.
به گزارش ایرنا، در پی حملات 25 اوت (سوم شهریور) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دست کم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 270 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
روهینگیایی ها اقلیتی مسلمان در کشور بودایی میانمار هستند که میانمار آنها را بنگلادشی و دولت بنگلادش آنها را میانماری می دانند.
کشتار مسلمانان روهینگیایی در میانمار در روزهای اخیر شدت گرفته و این دومین بار در سال جاری میلادی است که خشونت ها علیه مسلمانان، موج عظیمی از آوارگان را به وجود می آورد.
براساس گزارش کمیساریای پناهندگان سازمان ملل، در روزهای اخیر ده ها هزار تن از مسلمانان اقلیت روهینگیایی برای فرار از خشونت ها، با قایق و پای پیاده از مرز میانمار عبور کرده و وارد بنگلادش شده اند.
دولت میانمار اعلام کرده که بیش از 2 هزار و 600 خانه در شمال غرب این کشور و در استان راخین در یک هفته تنش در این استان، در آتش سوخته است.
وضعیت جمعیت حدود یک میلیون و100 هزار نفری مسلمانان روهینگیایی و نحوه برخورد با آنها، بزرگترین چالش «آنگ سان سوچی» رهبر ملی میانمار است که برخی ها از او به دلیل سکوت برابر نارضایتی‌ های این جامعه اقلیت انتقاد می‌کنند.
سیام**1751**1561
خبرنگار: خسرو محمدی**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


درباره gohari