خانه / Uncategorized / کشف پنج هزار لیتر مواد پیش ساز مخدر در گمرک شهید رجایی

کشف پنج هزار لیتر مواد پیش ساز مخدر در گمرک شهید رجاییبه گزارش یکشنبه تارنمای گمرک جمهوری اسلامی ایران، ماموران گمرک یک محموله ترانزیتی به پاکستان را بازرسی کردند که 310 کارتن حاوی ضدیخ و بقیه آن حاوی مایع رقیق بی رنگ با بوی تند اسیدی بود که بنا بر اعلام آزمایشگاه سازمان ملی استاندارد، نوعی پیش ساز مواد مخدر صنعتی است.
طبق این گزارش، محموله از طریق گمرک شهید رجایی بندرعباس برای ترانزیت به مرز میرجاوه اظهار و مبدا بارگیری این محموله بندر «جبل علی» امارات بود.
براساس گزارش گمرک و آسیب شناسی مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک، قاچاقچیان مواد مخدر پیش از این محموله های پیش ساز را به صورت بشکه و گالن ذیل کالاهایی همچون ماشین آلات مستعمل و برش خورده جاسازی می کردند اما کنترل های شدید گمرک جمهوری اسلامی ایران و استفاده موثر از دستگاه های ایکس ری باعث تغییر روش قاچاقچیان شده است.
مافیای مواد مخدر برای کاهش احتمال کشف جاسازی ها در دستگاه های ایکس ری، محموله های پیش ساز مواد مخدر را با عنوان کالاهایی (همچون روغن موتور، ضد یخ و غیره) بارگیری می کنند که از نظر شکل، حجم و وزن با مواد پیش ساز مشابهت دارد.
آنان قصد ترانزیت این محموله ها به پاکستان و افغانستان را داشته اند که به کمک دستگاه های پیشرفته کنترلی و رصد اطلاعات محموله ها کشف و ضبط شده است.
به گزارش گمرک، امسال در مجموع 45 هزار و 469 لیتر اسید انیدرید استیک پیش ساز مواد مخدر کشف شد که برای تولید حداقل 15 تن هروئین کفایت می کند.
همچنین قیمت قانونی این اسید در هر لیتر تا 10 دلار بوده و اقدام های کنترلی گمرک جمهوری اسلامی ایران باعث شده است که قیمت غیر قانونی این اسید در افغانستان به 300 تا 1500 دلار در هر لیتر افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، بر اساس تازه ترین گزارش دفتر اطلاعات منطقه ای سازمان جهانی گمرک (رایلو) گمرک ایران موفق شده است تا پایان ماه سپتامبر سال 2017، 288 مورد عملیات کشف مواد مخدر را با موفقیت انجام دهد و رتبه­ نخست ­دنیا را در مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم را در مبارزه با قاچاق کالا کسب کند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*9132*1961*انتهای پیام /*


درباره gohari