خانه / Uncategorized / یک شکایت تا ابطال اساسنامه فدراسیون فوتبال/ برگی دیگر از تخلفات دوره تاج!

یک شکایت تا ابطال اساسنامه فدراسیون فوتبال/ برگی دیگر از تخلفات دوره تاج!

به گزارش ایسنا، در روزهایی که اساسنامه فدراسیون فوتبال روند اصلاحات را با سخت گیری های فیفا طی می‌کند، تخلف دیگری از دوران مدیریت مهدی تاج و اعضای کنونی هیات رئیسه در این فدراسیون مشخص شده که می تواند موجب دردسر جدیدی برای فوتبال ایران شود. این تخلف مربوط به ثبت فدراسیون فوتبال در سازمان ثبت شرکت ها بدون داشتن صلاحیت قانونی است که طبق قوانین داخلی کشور و مصوب مجلس شورای اسلامی منجر به ابطال اساسنامه این فدراسیون خواهد شد!

ثبت فدراسیون فوتبال به عنوان موسسه غیرتجاری در سازمان ثبت شرکت ها از اقدامات مربوط به دوره مهدی تاج و همکارانش در این فدراسیون است که در گزارشی با عنوان «تخلف آشکار در ثبت شرکت‌های فدراسیون فوتبال/ امضاهای غیرقانونی بهاروند + سند» به این موضوع پرداخته شد اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود.

*مصوبه مجلس برای تایید اساسنامه در هیات وزیران

طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۶، فدراسیون های ورزشی جز نهاد های عمومی غیردولتی هستند و اساسنامه این فدراسیون ها حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون باید به پیشنهاد سامان تربیت بدنی (وزارت ورزش) به تصویب هیات وزیران برسد.

با توجه به اینکه اساسنامه کنونی این فدراسیون هیچ گاه از سال ۸۶ تاکنون به تصویب هیات وزیران نرسیده است و به خصوص بعد از اصلاحات سال ۹۰، به هیات دولت ارائه نشده است، این اساسنامه روند قانونی را طی نکرده است.

به همین دلیل اساس نامه فعلی فدراسیون به جهت نداشتن تایید هیات وزیران، نباید به سازمان ثبت شرکت ها ارائه و این فدراسیون به عنوان موسسه غیرتجاری به ثبت می رسید!

*صلاحیت دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به شکایات علیه فدراسیون فوتبال

این تخلفات در فدراسیون فوتبال و همین‌طور روند ثبت اساسنامه و همین‌طور ارائه آن به سازمان ثبت شرکت‌ها توسط مهدی تاج و هیات رئیسه وقت، خطر ابطال اساسنامه را قوت بخشیده و در صورتی که شکایتی از این فدراسیون انجام شود، دیوان عدالت اداری می‌تواند با بررسی اسناد و مدارک، اساسنامه را ابطال کند.

طبق ماده ۱۱ قانون دیوان عدالت اداری در رابطه با فهرست نهادهای عمومی غیردولتی، رسیدگی به شکایات علیه نهادهای عمومی احصاء شده در قانون فهرست نهادهای غیردولتی در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.

*یک شکایت تا ابطال اساسنامه فدراسیون فوتبال

به گزارش ایسنا، با توجه به قوانین داخلی و اقدامات فدراسیون فوتبال، اگر هر شهروندی از فردا به دیوان عدالت عمومی شکایت کند که فرایند قانونی ثبت اساسنامه در فدراسیون طی نشده و مصوبه هیات وزیران را ندارد ولی توسط افراد حقیقی به ثبت شرکت ها رسیده است، آن اساسنامه به طور صددرصد ابطال می شود!

در روزهایی که اعضای مجمع به علت اقدامات پنهانی هیات رئیسه در روند اصلاح اساسنامه ناراحت و ناراضی هستند، این اقدام می تواند یک چالش جدی برای فدراسیون فوتبال بحران زده باشد.

این اتفاقات در ارائه اساسنامه فدراسیون فوتبال به سازمان ثبت شرکت ها بدون داشتن تایید هیات وزیران، برگی دیگری از اشتباهات و تخلفات مهدی تاج و هیات رئیسه وقت بوده است که هیچ گاه به روشنی به این قبیل مسائل پرداخت نشده و به اعضای مجمع به عنوان بالاترین رکن فوتبال ارائه نشده است.

انتهای پیام

درباره gohari