خانه / Uncategorized / یک کارشناس پولی: اجرای بسته ضدالتهاب ارزی در بازار موثر واقع شد

یک کارشناس پولی: اجرای بسته ضدالتهاب ارزی در بازار موثر واقع شدبه گزارش ایرنا، «کامران ندری» روز یکشنبه اظهار داشت: با اجرای بسته ضدالتهاب ارزی بانک مرکزی و تشدید نظارت بر بازار ارز، نرخ دلار در روزهای اخیر روندی نزولی داشته به شکلی که قیمت ارز از روز چهارشنبه هفته گذشته با کاهش روبه رو شده و از حدود پنج هزار تومان به کانال چهار هزار و 600 تومان رسیده است.
وی با بیان اینکه این اقدام بانک مرکزی در شرایط کنونی در بازار موثر است، اظهار داشت: بانک مرکزی برای کنترل نوسانات شدید بازار ارز، 2 راه کوتاه مدت و بلندمدت را پیش رو دارد.
وی انتشار گواهی سپرده ریالی با سود 20 درصد را که یکی از گزینه های بسته ضدالتهاب بوده است، به عنوان راهکاری موثر و در عین حال کوتاه مدت عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود این روش در جمع آوری نقدینگی موثر باشد.
ندری با اشاره به اینکه رویکرد بانک مرکزی باعث کاهش التهابات بازار ارزی می شود، افزود: در این شرایط باید نظارت کامل از سوی مقام ناظر به بانک ها صورت گیرد تا این منابع در مسیر صحیح مورد استفاده قرار گیرد.
این کارشناس حوزه پولی و مالی با اشاره به لزوم کاهش نرخ سود بانکی در کشور و اینکه نرخ سود بالا ضدتولید است و باعث افزایش هزینه تمام شده بنگاه ها می شود، گفت: بانک مرکزی در این شرایط در دو راهی قرار می گیرد، زیرا که از سویی نرخ سود پایین باعث خروج منابع از بانک ها و روانه شدن آن به فعالیت های سفته بازانه می شود و از سویی دیگر نرخ سود بالا نیز به تولید آسیب می زند.
وی راهکار حل این مشکل را اصلاح نظام پولی و مالی و چاره اندیشی برای رشد پایه پولی دانست و اظهار داشت: در این صورت، سیاست های کوتاه مدت بانک مرکزی در کنار سیاست های طولانی مدت این بانک می تواند مشکلات نظام بانکی کشور را کاهش دهد.
وی به ضرورت استقلال بانک مرکزی برای اجرای اصلاحات نظام بانکی افزود: در مجموع و در شرایط فعلی این اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نوسانات نرخ ارز و همچنین اقدامات امنیتی در بازار ارز در این شرایط بهترین سیاستی بود که بانک مرکزی اتخاذ کرد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود 20 درصد، انتشار اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز با نرخ سود 4 و 4.5 درصد و طرح پیش فروش سکه بهار آزادی از طریق شعب منتخب بانک ملی از جمله اقداماتی است که بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز از 28 بهمن ماه آغاز کرده است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9186*2025انتهای پیام /*


درباره gohari