خانه / Uncategorized / 86 درصد مصرف آب در شهرهای آذربایجان غربی خانگی است

86 درصد مصرف آب در شهرهای آذربایجان غربی خانگی استرسول اکبری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر بخش خانگی هشت درصد از مصرف آب در بخش عمومی و اداری، پنج درصد در بخش تجاری و یک درصد در بخش صنعتی است.
وی اظهار کرد: آذربایجان غربی سه میلیون و 260 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد، 2 میلیون و 130 هزار نفر شهرنشین هستند و در حال حاضر 100 درصد جمعیت شهری استان تحت پوشش این شرکت قرار دارد.
وی اضافه کرد: در حال حاضر میزان مصرف آب در استان حدود 140 میلیون مترمکعب در سال است که حدود 120 میلیون مترمکعب مربوط به بخش خانگی است.
وی ادامه داد: 51 درصد آب شهروندان در آذربایجان غربی از طریق آب سطحی و 49 درصد از طریق آب زیرزمینی استحصال می شود که رقمی بالاتر از متوسط کشوری است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی بیان کرد: سرانه مصرف آب در استان حدود 200 لیتر در شبانه روز است و این میزان بسیار بالاتر از میانگین سایر کشورهای پیشرفته در دنیا به شمار می رود.
اکبری گفت: در کشورهای پیشرفته و پرآب مانند بلژیک میانگین مصرف آب تنها 112 لیتر در شبانه روز است و سرانه مصرف در استان حدود 90 لیتر در شبانه روز بیشتر از این کشور برآورد می شود.
به گزارش ایرنا، در حال حاضر 100 درصد شهروندان در آذربایجان غربی تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری قرار دارند و آب مورد نیاز شهروندان با دبی 9.4 مترمکعب در ثانیه در شهرهای مختلف تولید و عرضه می شود.
سرانه مصرف آب در آذربایجان غربی در حالی 42 لیتر در شبانه روز بیشتر از سرانه استاندارد است و بر اساس نظر کارشناسان، مصرف بیش از حد آب از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه به شمار می رود و این خشکی تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیر گذاشته است.
8137/2093انتهای پیام /*


درباره gohari